Jaké banky neblokují transakce týkající se kryptoměn?

Nejčastější a stále dokola se opakující dotazy a odpovědi na ně
Odpovědět
Uživatelský avatar
Maigi
Site Admin
Příspěvky: 16
Registrován: 09 pro 2017, 14:30

06 led 2018, 13:54

Často se opakuje otázka, jaké banky jsou přívětivé ke kryptoměnovým transakcím (platba na a z burzy, směnárny aj.) a neblokují je.

Odpověď zní pouze FIO. Zatím.

Aktuálně prakticky všechny větší tuzemské banky takové transakce blokují, nebo avizují, že je zakazují. Některé dokonce hrozí výpovědí smlouvy v případě, že budou uvedeny v omyl a vy takovou transakci uskutečníte (ČS).

Neptejte se dokola ostatních na zkušenosti, protože ty jsou v tomto případě irelevantní. Skutečně v praxi prochází velká většina podobných transakcí u většiny bank, ale to neznamená, že je neblokují. Na zkušenosti ostatních z praxe nelze spoléhat, protože pak můžete přijít třeba i o účet jen díky tomu, že to jinému náhodou prošlo. Projít to může a nemusí především v závislosti na textu v poznámce transakce, kde existuje řada zakázaných slov v souvislosti s kryptoměnami. Pak také může existovat blacklist na čísla účtů směnárem a podobně. I transakce, která vám takto projde u banky, která blokuje, může zpětně sloužit jako důvod k uzavření účtu, proto skutečně nezáleží na tom, že kamarádovi to u nějaké banky prochází a "v pohodě"...

Jak se vymlouvají banky, které blokují?

Raiffeisenbank
V případě Raiffeisenbank jde o skupinovou politiku Raiffeisen Bank International, která neumožňuje provádění plateb, jež souvisejí s tzv. kryptoměnami. Důvodem je aktuální využití tzv. kryptoměn v současné obchodní praxi a především ochrana zájmů samotných klientů, kteří se v minulosti v některých případech stali obětí podvodu, kdy k zastření stopy bylo využito transakce kryptoměnou. Nicméně postupujeme zcela v souladu s platnými právními předpisy, standardy finančního trhu a v neposlední řadě také se smluvními ujednáními, která máme s klienty.
Raiffeisenbank, Komerční banka a mBank
Přišli jsme o účet v Raiffeisenbank, ta navíc dělá největší problémy s platbami, kdy našim zákazníkům často odmítají provést platební příkaz na náš účet. Účet nám vypověděla i Komerční banka bez udání důvodu. Důvod sice existuje, ale nám jej odmítli sdělit. Následně nám zavřeli účet v mBank, kde důvod naopak sdělili, ale na naši protiargumentaci jej nebyli schopni obhájit.
SimpleCoin
Česká spořitelna
Kryptoměnové účty včetně bitcoinových klientům neotevíráme a tento typ transakcí neprovádíme ani nepodporujeme. Pokud nás navíc někdo uvede v omyl a následně zjistíme, že s kryptoměnou obchoduje, a jedno, zda ji nakupuje, nebo prodává, tak účet rušíme.
ČSOB
ČSOB považuje obchody související s virtuálními měnami (BTC) jako vysoce rizikové a směrem k těmto klientům a transakcím uplatňuje vyšší obezřetnost a kontrolu. Přijatá opatření jsou v souladu s platnou legislativou a banka plně naplňuje literu zákona. K jednotlivým klientům však přistupujeme na individuální bázi.
Komerční banka
Komerční banka postupuje při poskytování bankovních produktů a služeb, resp. zpracování všech klientských transakcí podle nastaveného interního systému vnitřních zásad v oblasti prevence praní špinavých peněz a zohledňuje přitom všechny informace týkající se profilu klienta, původu a objemu prostředků anebo transakční protistrany. Akceptování obchodní spolupráce se společnostmi, které se zabývají obchodováním s virtuálními měnami, je prováděno vždy až na základě hloubkové kontroly dle zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.


Zdroj:
https://www.mesec.cz/clanky/banky-bloku ... -bitcoinu/
Odpovědět